KPT-1010S/T
KPT-1010S/T
KPT-1010S/T  S2+T2+C & HD & AV
10.1" Portable Combo Satellite finder(S2+T2+C) & HD Monitor(with TV+HD+AV Input)
¤TV/AV key:Combo Satellite TV Finder(DVB-S2/T2/C)
②HD input function.(HD Monitor)
AV input function.(Monitor)
More details
¤10.1”Inch High definition TFT LCD Screen which Can Play Channels(DVB-S/S2+T/T2+C )
< Support DVB-S/S2 MP4 Hevc(H.265) AVS/AVS+>
¤Built-in speaker,  Remote control function.
¤With DC12V power output to CCTV
¤Build-in Lithium battery find satellite around 3 hours
¤Battery play time(AV input): about 6 hours
¤On satellite finder state ,AV port outputs video and audio synchronously
¤TV/AV key
Combo Satellite TV Finder(DVB-S2/T2/C)
AV input function.(Monitor)
1.Combo Satellite finder
DVB-S/S2  < DVB-S/S2 MP4 HEVC(H.265) AVS/AVS+>
¤Frequency range:950MHz-2150MHz
¤LNB power & switch:13V18V/22K / signal lock indicator
¤Input impedance: 75Ώ (F).     LNB short-circuit protection
¤DiSEqC:1.0, 1.1, 1.2, USALS   Build-in signal locked alarm
¤Build-in satellite finder management
Easy Satellite Manager (Edit, Delete and Scan),Edit TP, Frequency, LNB switch, Symbol Rate etc
DVB-T/T2 :  <DVB-T and DVB-T2 standard>
Frequency range: VHF-H 174-230MHz, UHF 470-860MHz
Demodulation:QPSK, 16QAM, 64QAM,256QAM
Bandwidth:6、7、8MHz
DVB-C:  <DVB-C standard>
Frequency range: 115~858MHz ;
Symbol Rate(Kbps):Modify according to local country information
Demodulation:16QAM, 32QAM, 64QAM,128QAM,256QAM
2.HD Input:  On HD Input state
Support 800*480 to Max 1920*1080 (Max:1080P)
3.AV Input:(on AV state;TV state is AV output)
¤Support Video & Audio &DC12V power test
¤AV Input (Video&Audio Input Monitor)
Menu:English,Arabic,French,German;Russian,Spanish,Turkey
¤10.1" high-resolution digital display LCD( LED Back Light)
¤Dots pixels:1024*600(1843200Pixes)
¤Color system: PALNTSC
¤Battery indicator light show
¤Lithium battery:DC 7.4V  4000mAh(built-in)
¤Input voltage:DC13.5V  0.8A